تبلیغات
.:: PERSIAN TOP ::. - سینمای نیوزیلند مدیون پیتر جکسن و ارباب حلقه‌ها است
سینمای نیوزیلند مدیون پیتر جکسن و ارباب حلقه‌ها است | هنر ,


مرجع : خبرگزاری مهر
آفتاب: وقتی پیتر جکسن اواخر سال 2001 از نخستین قسمت سه‌گانه ارباب حلقه‌های خود پرده‌برداری کرد، خیلی‌ها حتی نامی از نیوزیلند و صنعت سینمای این کشور نشنیده بودند. حالا به فاصله چهار سال، بسیاری از تهیه‌کنندگان هالیوودی نیوزیلند را یکی از مناسب‌ترین نقاط جهان برای فیلمسازی می‌دانند.
در حالی که تا اکران "کینگ کنگ" حدود یک ماه وقت باقی است، نام و شهرت پیتر جکسن همچنان بر کشور دورافتاده و 1/4 میلیون نفری نیوزیلند سایه افکنده است. روث هارلی، مدیر ارشد اجرایی کمیسیون فیلم نیوزیلند،‌ در همایش سالانه بازار فیلم امریکا در سانتا مونیکا در تجلیل از فیلمساز هموطن خود می‌گوید: "پیتر مهم است به خاطر فیلم‌هایی که می‌سازد.


او بسیار مهم است به خاطر زیرساخت‌هایی که برای کار فیلمسازی خودش شخصا بنا نهاد و البته به خاطر استاندارد فیلم‌هایی که ساخت و به مردم نشان داد که در نیوزیلند هم می‌توان کاری با بالاترین کیفیت ارایه داد. اطمینان دارم اگر موفقیت "ارباب حلقه‌ها" نبود، اندرو آدامسن مشکلات متعددی برای آوردن پروژه "شیر، جادوگر و کمد لباس" به کشور ما می‌داشت."

از وقتی هارلی در سال 1997 بر مسند کمیسیون فیلم نیوزیلند نشست، این کشور فیلم‌های موفق دیگری همچون "وال‌سوار" (نامزد چند جایزه اسکار در سال 2003) و "سریع‌ترین بومی جهان" با هنرنمایی آنتونی هاپکینز را هم به خود دیده است. این کمیسیون در زرادخانه خود دو سلاح دارد: یکی صندوق تولید فیلم نیوزیلند با بودجه سالانه 20 میلیون دلار که به تولید فیلم‌های داخلی کمک می‌کند و دیگری هدیه تولید به پروژه‌های پرهزینه سینمایی که 5/12 درصد از هزینه‌ پروژه‌های داخلی و بین‌المللی بالای 50 میلیون دلار نیوزیلند را تقبل می‌کند. اگر هزینه این پروژه‌ها کمتر از 50 میلیون باشد، 70 درصد بودجه پروژه باید در داخل مرزهای نیوزیلند خرج شود تا به شمول قانون مذکور درآید.

به نظر می‌رسد صنعت فیلمسازی نیوزیلند همچنان به حضور پررنگ و گسترده خود در سطح سینمای جهان در آینده نزدیک ادامه دهد. پس از اکران "کینگ کنگ"، "وقایع‌نگاری نارنیا" و "سریع‌ترین بومی جهان" در زمستان امسال، سال آینده هم پروژه‌های بزرگ و پرهزینه‌ای مثل "هالو" و "پلی به ترابیتیا" در این کشور مقابل دوربین می‌روند. ضمن اینکه کمدی وحشتناک "گوسفند سیاه" به عنوان پروژه‌ای محلی در نیوزیلند کلید می‌خورد.

هارلی می‌گوید: "به نظرم ما هنوز در بعد داخلی به جایی که باید نرسیده‌ایم. اما در عرصه بین‌المللی به قله‌هایی دست یافته‌ایم که در خواب هم نمی‌دیدیم."


نوشته شده توسط محسن|مدیر در سه شنبه 17 آبان 1384 و ساعت 04:11 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ و پایان ....+ آشنایی با حافظه RAM+ فروش دندان ناپلئون در یک حراجی + شورای شهر اصفهان مخالف واگذاری برج جهان‌نما نیست+ شكست تیم ملی فوتبال ایران مقابل مقدونیه + کاترین زیتا جونز به دلخواه هالیوود حرف می زند+ قضیه بازتاب+ علی دایی و مسیولین فاسد دوران خاتمی نشان های دولتی دریافتی را پس دهند+ سینمای نیوزیلند مدیون پیتر جکسن و ارباب حلقه‌ها است+ موسیقی زبان خداوند است + صدور گواهینامه‌های رانندگی یک ساله آغاز شد + مادر با تبر به جان کودک افتاد + دختران ایرانی بالاترین قیمت را در امارات دارند + ستاره های سینمای ایران در چه كسی امیر را كشت + عکس بن لادن در راهپیمایی 13 آبان!

صفحات: